Zelená škola 2018-05-10T09:34:29+00:00

PROGRAM ZELENÁ ŠKOLA

V školskom roku 2011/2012 sa naša materská škola zapojila prvýkrát do programu  Zelená škola“, ktorej hlavným cieľom je pomôcť školám nájsť cestu zmeny   vedúcej k zdravšej, zelenšej“ a aktívnejšej škole a spoločnosti. Tento program je určený pre materské, základné, stredné a špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba i okolie.

Ďalej  je cieľom tohto programu – podpora školských komunít v ktorých si členovia vyskúšajú  čaro i nástrahy spolupráce. Deti, žiaci  s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.

Realizácia programu podporuje na školách priestor na rozvoj tvorivého a kritického myslenia.

Na školách, ktoré sú zapojené do programu dochádza k zlepšeniu medziľudských vzťahov, vzájomnej lepšej komunikácií, atmosfére prostredníctvom spolupráce a spoločných cieľov.

Program  „Zelená škola“ je certifikačno-vzdelávací program, ktorý je súčasťou   celosvetovej siete   Eco  Schools – je to najväčší environmentálny vzdelávací program pre deti a mládež na svete. Na Slovensku sa realizuje od roku 2004 a do tohto programu je zapojených  na Slovensku 321 škôl.

Koordináciu  programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Národným garantom programu Zelená škola je sieť organizácií Špirála.

Program Zelená škola prináša školám environmentálnu výchovu prepojenú s konkrétnymi praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu.

Náplňou programu je splnenie 7 krokov Zelenej školy a to:

1/ zostavenie Kolégia Zelenej školy

2/ environmentálny audit školy

3/ akčný plán

4/ monitoring a hodnotenie

5/ Pro-environmentálna vyúčba

6/ informovanie a spolupráca

7/ Eko kódex školy

Pre podrobné rozpracovanie je potrebné si vybrať minimálne jednu z nasledujúcich tém:

– voda, odpad, energia, doprava a ovzdušie, zelené obstarávanie, zeleň, ochrana prírody.

Zelená škola

dáva najavo, že jej záleží na životnom prostredí na miestnej i globálnej úrovni

– pre žiakov, rodičov a širokú verejnosť toto ocenenie znamená, že škola pristupuje

k ochrane životného prostredia a prírody cieľavedome

je inšpiráciou, motiváciou a prostriedkom, ktorý pomáha prirodzene prenášať teoretické vedomosti o zodpovednom prístupe k nášmu životnému prostrediu do každodenného života

– má napr. zavedený separovaný zber odpadov, snaží sa o úspory energie a zlepšenie prostredia školy, jej okolia a pod., zúčastňuje sa na praktickej ochrane prírody a vo výučbe sa využíva zážitkové vzdelávanie

– žiaci sa učia k tolerancii, kritickému mysleniu, samostatnosti, tvorbe a obhajobe vlastného názoru a zodpovednému konaniu

– sa snaží byť otvorená voči novým trendom, myšlienkam a alternatívnej pedagogike

Školy, ktorým sa podarí úspešne zrealizovať všetkých 7 krokov získajú na konci certifikačného obdobia medzinárodné ocenenie – certifikát   „Zelená škola“ a vlajku Eco Schools.

Certifikát  má platnosť 24 mesiacov od jeho udelenia „Radou Zelenej školy“ a pre jeho obhájenie je potrebné pokračovať v účasti na programe.

Za čiastočné splnenie podmienok obdržia školy diplom „Na ceste k Zelenej škole“.

Diplom  platí nasledujúci školský rok a jeho platnosť nie je možné obnoviť.

Na základe medzinárodného štandardu siedmich krokov je certifikát  „Zelená škola“

značkou kvality environmentálneho vzdelávania a manažmentu na školách.

Naša materská škola si:

-v prvom období 2011-2013 vybrala tému: „Zeleň a ochrana prírody“-táto téma sa nám podarila splniť a na konci daného obdobia sme získali najvyššie ocenenie – certifikát Zelenej školy a vlajku Eco Schools

-v druhom období 2013-2015 vybrala tému: „Odpad“,ktorú sme splnili a  za ktorú sme zase získali certifikát i vlajku

-v treťom období 2015-2017 vybrala tému: „Doprava a ovzdušie“ktorú sme splnili a získali opäť certifikát a vlajku Zelenej školy

-vstupujeme do štvrtého obdobia 2017-2019

V týchto dňoch sme dokončili –urobili 3.krok programu Zelená škola-a to environmentálny akčný plán, ktorý posielame na schválenie a v tomto období 2017-2019 sme si vybrali tému ku ktorej sa po rokoch môžeme vrátiť a to je téma –„Zeleň a ochrana prírody“.

Veľmi často dostávame otázku, čo nám program Zelená škola –dal, keď vstupujeme do jeho plnenia  už 7-mi rok?

Vstupom do tohto programu sa nezmenilo len okolie a priestor školského dvora,ale hlavne vzťahy – učiteľ-deti a rodičia,vzájomné pochopenie,že všetko, čo robíme spolu je to pre deti a to najlepšie pre deti.

Vypracovala: Mešterová Vlasta                                                        —————————-

Dňa 25.3.2018                                                                                          podpis